Ajalugu

Rockooperi “Johnny” algne variant esietendus 2. aprillil 1980. aastal Noorsooteatri lavastusena Salme kultuurikeskuses. Ehkki esietendus oli planeeritud kümme päeva varasemaseks ajaks, ei andnud toonane kunstinõukogu “veel toorele” lavastusele 20. märtsil toimunud kontrolletenduse järel n-ö mänguluba.

Toonase “Johnny” tingliku ja sümboleid paksult täis libreto autoriteks olid toonane Noorsooteatri peanäitejuhi Kalju Komissarov ning sama teatri kirjandusala juhataja Mati Unt. Libreto aluseks oli 1973. aastal Loomingu Raamatukogu sarjas eestikeelsena ilmunud Richard Bachi sümbolistlik lühiromaan “Jonathan Livingstone Merikajakas”. Samas oli tekstis kasutatud ka Giordano Bruno, Janusz Korczaki, G. B. Shaw loomingut.

Urmas Alender

Rockooperi muusika autoriteks olid Olav Ehala, Margus Kappel, Jaanus Nõgisto ning Peeter Volkonski, kes kirjutasid laulud Marie Underi, August Sanga, Juhan Viidingu ning libretoautorite endi tekstidele. Muusika oli mõeldud etendustel otse esitamiseks ning see sai Olav Ehala ja ansambli Ruja ülesandeks.

Eero Spriidi lavastatud “Johnnys” tegid kaasa Andres Ots, Merle Talvik, Jüri Aarma, Vello Janson, Paul Laasik, Helene Vannari, Maret Mursa, Peeter Volkonski ja Lauri Nebel. Kunstnik oli Tõnu Virve ning kostüümikunstnik Ell-Maaja Randküla.

Ehkki “Johnny” vastu oli publikuhuvi täiesti arvestatav, etendati teda küllalt vähe ja harva – poole aasta jooksul kõigest kümme korda. Pärast kümnendat korda 1980. aasta novembris kadus see korraga mängukavast. On ilmne, et lavastuses käsitletud indiviidi isikliku vabaduse ja ühiskondlike normide-ootuste vastuolu ei kuulunud nende teemade hulka, mis sobitunuks nõukogude ideoloogiaga.

Ometi ei kadunud “Johnny” unustustehõlma – lavastust mäletatakse ning sellest pärinevad laulud on populaarsed tänini. Nimetagem siin siis kas või vaid Olav Ehala August Sanga sõnadele loodud palu “Laul võimalusest” ja “Laul surnud linnust”.

Piletid leiad Piletilevist